
Publicerad
Författare
I vĂ„r nyligen publicerade marknadsanalys âHCM Systems in Swedenâ konstateras att den svenska marknaden för HR-system har kompletterats ett flera nya leverantörer jĂ€mfört med vĂ„r marknadsanalys för 2 Ă„r sedan. HuvudskĂ€len till detta Ă€r dels att det kommer in nya internationella system i Sverige men ocksĂ„ att en del befintliga men âsmalaâ och nischade HR-system har breddat sin funktionalitet och dĂ€rmed kvalificerar för medverkan i vĂ„r marknadsanalys.
SpelfĂ€ltet med leverantörer och system Ă€r fragmenterat och mĂ„ngfacetterad. Ăven vĂ€ldigt nischade leverantörer inom enbart ex rekrytering eller schemaplanering vĂ€ljer att titulera sig som HR-system. Men successivt Ă€r Ă€ven de smala leverantörerna pĂ„ vĂ€g att bredda sin funktionalitet vilket ökar konkurrensen. Ăven om det Ă€r positivt för kunderna med ökande konkurrens innebĂ€r det samtidigt en svĂ„rare marknad att överblicka med risk för mĂ„nga alternativ nĂ€r kunden ska söka nya system.
Vi har tidigare nÀmnt att marknaden för HR-system Àr mer internationell jÀmfört med exempelvis marknaden för AffÀrssystem. Det finns dock flera exempel pÄ lokala och nordiska leverantörer som visar framgÄng och nu ökar sin fokusering Àven mot utlandet. Som exempel kan nÀmnas CatalystOne (frÄn Norge) och Sympa (frÄn Finland) som varit aktiva i Sverige i 5-6 Är och nu ocksÄ strÀcker sig allt lÀngre ut i Europa. BÄda dessa system erbjuder en generellt sett bred och djup funktionalitet som tÀcker mÄnga processomrÄden inom HR. MÄlgruppen av kunder ligger nÄgot under de stora globala aktörerna som Workday, Oracle och SAP och dÀrmed har de en betydligt större kundbas att rikta sig mot, och dÀrmed en stor potential till att öka sina marknadsandelar i Sverige.
Ser vi till de system som har nĂ„got mer begrĂ€nsad funktionalitet kan vi lyfta fram Simployer (frĂ„n Norge) och Talent Manager (frĂ„n Norge) som nu ocksĂ„ vĂ€xer pĂ„ den svenska marknaden och samtidigt blickar utanför Norden. Verismo (frĂ„n Sverige) har funnits pĂ„ marknaden lĂ€nge i olika former men har under de senaste Ă„ren fĂ„tt ihop ett överraskande omfattande HR-system. Ănnu finns det fĂ„ kunder, men potentialen finns. Utöver ovan nĂ€mnda system finns Ă€ven Visma, Aditro, CGI, EVRY, Flex och HRM Software som har sitt ursprung frĂ„n Sverige alternativt Norge. Det finns sĂ„ledes mĂ„nga nordiska leverantörer som Ă€r med och kĂ€mpar om marknadsandelar, och alla gör det utifrĂ„n egna förutsĂ€ttningar. En del kommer att vara framgĂ„ngsrika och andra inte. Vi noterar att nĂ€r nu digitaliseringstĂ„get gĂ„r, Ă€r det flera av leverantörerna som bĂ€r pĂ„ en gammal och tung ryggsĂ€ck som hindrar dem frĂ„n att kunna hĂ„lla tempo i utvecklingen.
Det gĂ„r inte lĂ€ngre att enbart âlappa och lagaâ och tro att man kan konkurrera. De som inte har gjort sitt generationsskifte nĂ€r det gĂ€ller att svĂ€nga om arkitekturen mot molnbaserade mikrotjĂ€nster kommer inte att klara av övergĂ„ngen och konkurrensen. Det Ă€r nu HR-tĂ„get gĂ„r och inte om 5 Ă„r. DĂ€rför Ă€r det ett mĂ„ste att redan idag ligga lĂ„ngt framme med modern teknik för att kunna ta marknadsandelar redan 2019-2021, sedan kommer trycket att mattas av pĂ„ den svenska marknaden.