1. Hem
  2. /
  3. Kunskapsbank
  4. /
  5. Intervju med Michel Westher, VD pÄ Knowly AB

Publicerad

En trend vi ser inom systemmarknaden för Learning management Àr att fler och fler leverantörer Àr nischade mot att lösa ett specifikt processomrÄde inom Learning management, snarare Àn att innehÄlla heltÀckande funktionalitet för alla processer inom lÀrande. Ett exempel Àr Knowly, som har fokuserat pÄ att stödja organisationer som har behov av ett formaliserat lÀrande med mÄl att förÀndra och bibehÄlla nya beteenden i det dagliga arbetet.     HerbertNathan & Co har pratat med Michel Westher som Àr VD för och medgrundare av Knowly AB. Vi pratade bland annat om marknad och trender inom lÀrande och om hur Knowlys produkt kan stötta lÀrresan.  


BerÀtta lite om din bakgrund och hur lÀnge du har varit i din nuvarande roll.

- Jag har alltid varit intresserad av lÀrande och hur jag kan optimera mitt eget lÀrande. Under mina studier pÄ Chalmers lÄg mitt fokus pÄ att klara av ingenjörs-studierna. Hela lÀrandesituationen var uppbyggd sÄ att professorerna, som Àr otroligt kunniga i sina Àmnen, under 95 % av sin tid hade ryggen mot mig och jag förvÀntades kopiera deras texter frÄn tavlan för att klara av kommande prov. Jag började dÀr utforska hur jag, med stöd av minnestekniker kunde Àra mig mer och snabbare. I denna utforskning insÄg jag dock att jag inte lÀrde mig mer. Jag fick fantastiska betyg men en vecka efter tentamen fanns vÀldigt lite kunskap kvar.   

Det var dÄ mitt intresse för hur vi egentligen lÀr oss vÀcktes. Och jag började studera hur vi bÀst skapar nya beteenden och vanor frÄn ny kunskap. Först handlade det om skolans vÀrld, men ganska snart flyttades fokus mot lÀrande inom organisationer.  

Ni har ju tagit en fram ett initiativ som heter Knowly- week, berÀtta om dess syfte?

- Hela idén föddes under 2021 som en reaktion pÄ att det finns mÄnga inom L&D som sliter med att göra andra bÀttre, men som sÀllan har tid till att utveckla sig sjÀlva att bli bÀttre. FrÄgestÀllningen som vÀcktes var om vi kan utveckla denna grupp under deras vardagliga arbete utan att det krÀvs en stor investering. Knowly-week Àr byggd sÄ att lÀrande och reflektion blir del av vardagen dÀr man under en arbetsvecka Àgnar1 timme varje morgon Ät utveckling. UpplÀgget med de korta passen möjliggör ett högt deltagande och att man kan applicera det man lÀrt sig pÄ morgonen i sitt vanliga arbete.  

BerÀtta kort om er som bolag, tex nÀr ni grundades, antal anstÀllda, var ni finns lokaliserade, osv.

- Vi var fyra studiekamrater frÄn Chalmers som tillsammans grundade Knowly Är 2013.  

Vi pÄ Knowly fokuserar pÄ att hjÀlpa organisationer att maximera effekten av sina utbildningar. Vi ser till att medarbetare skapar nya beteenden och vanor i sitt arbete, utifrÄn den kunskapen som de fÄtt pÄ utbildningen de gÄtt. Vi jobbar primÀrt med större svenska bolag som exempelvis Sveriges Radio, Intersport och Tre, dÀr vi stöttar dem att bygga lÀrresor, bland annat runt deras ledarskapsprogram och onboardingprocesser.  

Idag Àr vi 8 anstÀllda och finns lokaliserade i Göteborg.  

BerÀtta kort om er produkt, dess övergripande funktionalitet samt er mÄlgrupp.

- Vi vill bidra till att organisationer kan designa utbildningsprogram som Ă€r optimalt utformade för att driva förĂ€ndring och bidra till en LÄRRESA som skapar resultat i verksamheten.  

Majoriteten av  de utbildningsinsatser som företag gör Ă€r uppskattade av medarbetare. Men man fastnar i gapet mellan ”Detta har jag lĂ€rt mig” och ”Detta gĂ„r att applicera i min vardag". Det Ă€r sĂ€llan som utbildningsinsatser nĂ„r Ă€nda fram. VĂ„r produkt hjĂ€lper utbildningsansvariga att fĂ„ pĂ„ plats aktiviteter före, under och efter utbildningar, för att stötta deltagare att förĂ€ndra beteenden. Det kan vara allt frĂ„n att hjĂ€lpa deltagare att sĂ€tt mĂ„l, reflektera kring framsteg, stötta chefen i deras roll samt fĂ„ pĂ„ plats det sociala lĂ€randet mellan deltagare.  

Vi tror att företag vill skapa ett strukturerat lÀrande, men brist pÄ tid gör att aktiviteter som stöttar beteendeförflyttningen ofta blir bortprioriterade.  Vi tror Àven att medarbetare vill göra saker annorlunda och att de ser nyttan med den nya kunskapen, men de lyckas inte hela vÀgen pga. att de saknar stödet. Med Knowly vill vi sÀnka tröskeln för att fÄ dessa strukturer pÄ plats och se till att vi alltid designar utbildningsinsatser för att uppnÄ verksamhetsresultat.  

Knowly ska inte vara ytterligare en ny plattform för medarbetaren att behöva gÄ till och lÀra kÀnna, utan aktiviteterna i lÀrresan ska tillgÀngliggöras dÀr medarbetarna redan finns idag. D.v.s. i den IT-miljö som medarbetarna redan arbetar i under sin vardag. Alla aktiviteter kan distribueras som antingen mail, sms eller via Teams, dÀr vardagsarbetet sker för mÄnga. Alla vÄra kunder har redan ett LMS, sÄ Knowly Àr ett tillÀgg till det befintliga landskapet.  

Vilka skulle du sÀga Àr de frÀmsta styrkorna med ert erbjudande, bÄde som produkt och leverantör av systemet?

-  VĂ„ra största styrkor Ă€r vĂ„r enkelhet och tillgĂ€nglighet. Att förĂ€ndra beteenden Ă€r svĂ„rt – stöd för att hjĂ€lpa folk att förĂ€ndra beteenden mĂ„ste dĂ€rför vara enkla. Vi brukar prata om att vi har tvĂ„ filosofier som ligger oss vĂ€ldigt varmt om hjĂ€rtat;  

Den första Ă€r: ”Vi tror att alla utbildare vill bygga stöd kring sina utbildningar för att förĂ€ndra beteenden men verkligheten Ă€r att man ofta inte hinner eller att man saknar resurser för att klara av det. Detta resulterar i att det blir bortprioriterat”  

DĂ€rför vill vi hela tiden göra det enklare för en utbildare att fĂ„ stödaktiviteter pĂ„ plats inför och efter sina utbildningar. Vi pratar mycket om att ”sĂ€nka trösklarna” – erbjuda stöd i verktyget som gör det snabbare och enklare att fĂ„ den struktur man sjĂ€lv önskar ha kring sin utbildning pĂ„ plats. Verktyget förser dĂ€rför alltid vĂ„ra kunder med smarta mallar, framtagna utifrĂ„n deras givna situation och utbildning. Allt för att man aldrig ska behöva börja bygga strukturen frĂ„n ett vitt papper, utan fĂ„ förslag, kunna redigera och skapa eget material, men att man snabbare kan komma till ett bĂ€ttre slutresultat.  

Den andra filosofin Ă€r att: ”Vi tror alla medarbetare vill göra saker annorlunda efter utbildningar men att det idag ofta Ă€r för svĂ„rt. Det Ă€r alltid enklare att bara fortsĂ€tta göra vad man gjort tidigare”  

Även hĂ€r fokuserar vi dĂ€rför pĂ„ att sĂ€nka tröskeln för vĂ„ra medarbetare att lyckas göra de aktiviteter som vi vet behövs för att förĂ€ndra ett beteende. Detta innefattar att i större utstrĂ€ckning fĂ„ öva pĂ„ ny kunskap, att fĂ„ tid att reflektera över hinder och framsteg, att det finns andra personer som kan stötta i det arbetet och att chefen Ă€r involverad i hela processen.  

Vi tror inte pÄ att Knowly ska vara ytterligare ett system eller en plattform som medarbetare behöver ta till sig i sitt arbete. FÄ medarbetare skriker efter ytterligare ett system att anvÀnda. Aktiviteter som medarbetaren bygger upp i sin lÀrresa i Knowly tillgÀngliggörs istÀllet i de digitala miljöer medarbetare redan befinner sig i. Exempelvis kan medarbetaren fÄ en uppgift att göra tillsammans med sin chef inför en utbildning i Teams för att sen motta en kort reflektion via sms dagen efter utbildningen. Allt för att det ska vara sÄ lÄga trösklar som möjligt för medarbetare att göra aktiviteterna inför och efter vÄra utbildningar.  

Jag tror att ytterligare en styrka vi har Ă€r att vi Ă€r lyhörda för vĂ„ra kunders problem och utmaningar. Vi har en roll inom bolaget som vi sjĂ€lva kallar för Customer Development. Johan som har den hĂ€r rollen hos oss spenderar nĂ€stan all sin tid tillsammans med vĂ„ra kunder, för att pĂ„ riktigt fĂ„ se vilka utmaningar som kunderna stĂ€lls inför. Detta innebĂ€r att vi kan testa och göra experiment tillsammans med vĂ„ra kunder och pĂ„ sĂ„ sĂ€tt – föda in nya idĂ©er och tankar till utvecklingen av vĂ„r produkt. Den hĂ€r rollen och funktionen Ă€r för oss helt avgörande för att hela tiden vara relevanta och ligga steget före i vĂ„r utveckling.  

Hur uppfattar ni nuvarande efterfrÄgan pÄ marknaden för Knowly bÄde frÄn befintliga kunder och nytillkommande?

- Jag tror inte att det ökade intresset för lÀrande har gÄtt nÄgon förbi och samma sak gÀller intresset för vilken effekt vÄra utbildningar kan ha för medarbetare och dess organisationer. Tiden dÄ vi gjorde utbildningar bara för att göra en utbildning Àr utan tvekan förbi. Idag stÀller vi krav pÄ oss sjÀlva att utbildningen mÄste mynna ut i ett affÀrsresultat. Ett affÀrsresultat som vi kan mÀta och dÀr vi ocksÄ kan rÀkna pÄ vilken nytta varje insats tillför verksamheten.  

Det Àr den typen av partner som vi ocksÄ vill vara till vÄra kunder. NÄgon som hjÀlper vÄra kunder att synliggöra resultaten frÄn vÄra utbildningsprogram för interna stakeholders.  

Jag tror att vi framöver kommer genomföra fĂ€rre utbildningar i traditionella klassrum. Covid spelar en stor roll i att vi har fĂ„tt nya verktyg för att designa, digitalisera och utforma vĂ„ra utbildningar – och det ska vi vara otroligt tacksamma för. Men vi ser ocksĂ„ att nĂ€r vi gör formella utbildningar sĂ„ blir det Ă€n viktigare att vi designar dem för maximal effekt. Att medarbetarnas tid lĂ€ggs pĂ„ rĂ€tt saker. Och det Ă€r precis det vi hjĂ€lper vĂ„ra kunder med.  

Vad stÄr överst pÄ er lista nÀr det gÀller framtida vidareutveckling av produkten?

- Vi har haft tvĂ„ fokusomrĂ„den den senaste tiden i vĂ„r produktutveckling. Det första har varit Chefsinvolvering i vĂ„ra utbildningsprogram. Det lanserade vi i januari i samband med lanseringen av Knowly 2.0. Det andra fokusomrĂ„det Ă€r socialt eller kollaborativt lĂ€rande. DĂ€r har vi ett par vĂ€ldigt spĂ€nnande nya funktioner som kommer slĂ€ppas senare i vĂ„r som vi Ă€r vĂ€ldigt taggade pĂ„. Vi jobbar för tillfĂ€llet ocksĂ„ mycket med autonoma grupper – utbildningsprogram som inte Ă€r beroende av en facilitator och eller utbildare men som fortfarande har fördelarna av formella program i att hĂ„lla medarbetarna ansvariga att genomföra sitt utbildnings-program. HĂ€r ser jag att det finns en otroligt stor potential framför allt i alla de self-pace-utbildningar som vi tagit fram som vi ser att ganska fĂ„ medarbetare prioriterar att göra. Med autonoma grupper ser vi helt andra resultat och slutförandegrader i de hĂ€r programmen.  

Vilka 3 framgÄngsrÄd skulle du ge till den som önskar erbjuda engagerande lÀrande för sina medarbetare?

- Prata med era medarbetare. Vad hindrar dem frÄn att vara engagerade idag? Vad skulle kunna göra det enklare för medarbetarna att lÀra sig mer i sin vardag?  

VÄga testa smÄ idéer. Ibland vill vi direkt hitta smarta lösningar som kan skalas till tusental personer. De lösningarna Àr ganska fÄ och ofta vÀldigt svÄra. Det Àr mycket enklare att hitta en lösning som fungerar för 10 personer. Och efter att man sett att det fungerar för 10 personer sÄ kan man fundera pÄ hur man kan skala detta till 100 personer, sen 1.000 personer och vidare till 10.000. Men att börja med 10.000 personer och hitta en lösning som passar för alla Àr snudd pÄ omöjligt.  

Glöm inte att lĂ€ra sjĂ€lva. Jag ser att vi ibland inom lĂ€rande Ă€r mycket av ”skomakarens barn” och inte sjĂ€lva avsĂ€tter tid för vĂ„rt eget lĂ€rande. Om vi gör det Ă€r det ocksĂ„ lĂ€ttare att sympatisera med vĂ„ra anvĂ€ndare. NĂ€r fastnar vi? NĂ€r tycker vi att nĂ„got Ă€r engagerande och nĂ€r tycker vi att det inte Ă€r det? 

BerÀtta gÀrna om ett lyckat samarbete med kunden dÀr ni tillsammans bidrog till att digitalisera och effektivisera kundens sÀtt att leverera utbildning och lÀrande i sin organisation.

- Vi Àr vÀldigt stolta över det samarbete som vi har med Intersport. Bland annat sÄ har vi fÄtt vara med och designa om deras Running Camps till nÄgot som har blivit riktigt bra och hÀftigt. Det var tidigare 2 dagar pÄ en konferensanlÀggning för 20 medarbetare nationellt. Vi designade om detta till ett program över 1,5 mÄnad dÀr vi möjliggjorde för 250 personer att vara med samtidigt, vilket innebar en kostnadsbesparing pÄ 400.000 kr. Detta tillsammans med en ökad försÀljning av löpskor med 14% jÀmfört med samma period Äret innan och en ökad försÀljning av löpartillbehör med 13% frÄn Äret innan Àr ett resultat vi Àr stolta och glada över.  

Tack Michel för att du tog dig tid att svara pÄ vÄra frÄgor! Vi pÄ HerbertNathan & Co kommer med spÀnning följa utvecklingen av er produkt.

Relaterade artiklar

Denna webbplats anvÀnder cookies

Cookies ("kakor") bestÄr av smÄ textfiler. Dessa innehÄller data som lagras pÄ din enhet. För att kunna placera vissa typer av cookies behöver vi inhÀmta ditt samtycke. Vi pÄ HerbertNathan & Co Aktiebolag, orgnr. 556763-5478 anvÀnder oss av följande slags cookies. För att lÀsa mer om vilka cookies vi anvÀnder och lagringstid, klicka hÀr för att komma till vÄr cookiepolicy.

Hantera dina cookieinstÀllningar

NödvÀndiga cookies

Markera för att samtycka till anvÀndning av NödvÀndiga cookies
NödvÀndiga cookies Àr cookies som mÄste placeras för att grundlÀggande funktioner pÄ webbplatsen ska kunna fungera. GrundlÀggande funktioner Àr exempelvis cookies som behövs för att du ska kunna anvÀnda menyer och navigera pÄ sajten.

Cookies för statistik

Markera för att samtycka till anvÀndning av Cookies för statistik
För att kunna veta hur du interagerar med webbplatsen placerar vi cookies för att föra statistik. Dessa cookies anonymiserar personuppgifter.

Cookies för annonsmÀtning

Markera för att samtycka till anvÀndning av Cookies för annonsmÀtning
För att kunna erbjuda bÀttre service och upplevelse placerar vi cookies för att kunna anpassa marknadsföring till dig. Ett annat syfte med denna behandling Àr att kunna marknadsföra produkter eller tjÀnster till dig, ge anpassade erbjudanden eller marknadsföra och ge rekommendationer kring nya koncept utifrÄn vad du har köpt tidigare.

Cookies för personlig annonsmÀtning

Markera för att samtycka till anvÀndning av Cookies för personlig annonsmÀtning
För att kunna visa relevant reklam placerar vi cookies för att anpassa innehÄllet för dig

Cookies för anpassade annonser

Markera för att samtycka till anvÀndning av Cookies för anpassade annonser
För att visa relevanta och personliga annonser placerar vi cookies för att tillhandahÄlla unika erbjudanden som Àr skrÀddarsydda efter din anvÀndardata